SAA Anonymní sexholici

Česká republika

Hlavní stránka Kde se scházíme? Chci vám zanechat zprávu Často kladené otázky Akce

Obsah

Zůstaň střízlivý

Nejednou jsme slyšeli, že uzdravení se od návykového sexuálního chování je snadné, ale ne jednoduché. Prvním velkým krokem je jasně si stanovit, co pro mne znamená střízlivost, stejně jako navštěvovat setkání a začít pracovat na Dvanácti krocích. Přesto jsme často podlehli spouštěčům, které nás přivedly k acting outu, a zabloudili jsme zpět do vnitřního kruhu a k jeho chováním. Jako závislí se potřebujeme naučit jednat ve chvíli, když sami cítíme, že vstupujeme do „bubliny“ – do stavu šílenství, kdy se přestaneme starat o následky a uzdravení. Jakmile se již jednou ocitneme v „bublině“, nemůže ji odstranit sami. Můžeme však včas zabránit, abychom do ní nevstoupili, pakliže na její příchod zareagujeme s dostatečným předstihem.

Co dělat, když se dostaví naléhavá potřeba acting outu?

 1. ZVEDNI TELEFON Zavolej svému sponzorovi či jinému členu společenství a odhal mu svá nutkání. Nepřemýšlej – udělej to. Vytoč číslo a čekej na pomoc.
 2. RYCHLE VPŘED Mysli na bolest a následky, které jsou spojené s acting outem.
 3. OBRAŤ SE NA SVOU VYŠŠÍ SÍLU Obrať se na Ní o pomoc a čekej na odpověď.
 4. BĚŽ NA SETKÁNÍ Čím méně se ti chce, tím více toto setkání potřebuješ.
 5. HRANICE Projdi si je, tak jak sis je sepsal, rovněž tak i Tři kruhy.
 6. ČTI Přečti si nějakou SAA literaturu.
 7. SLOGANY Vyhledej a využij některý z nich.
První to důležité
Jde to snadno
Den po dni
I tohle přejde
Žij a nechej žít
Buď pozitivní
Nechej být a předej Bohu
H. A. L. T.
Pokrok, ne dokonalost

Co dělat když jsem uklouznul?

 1. POKROK, NE DOKONALOST Jen těžko přes noc změníš své návyky, které se vytvářely po léta. Netrýzni se a vyhodnoť svůj dosavadní pokrok.
 2. PROLOM CYKLUS Pracuj na svém napojení na program, na základní nástroj uzdravení společenství SAA. Zavolej někomu ze společenství. Běž na setkání, projdi si svůj plán uzdravení, projdi si Kroky. Jednoduše rychle udělej něco, co tě přivede zpět k programu. Věříme totiž, že acting out přichází téměř vždy, když se izolujeme od programu a ostatních ve společenství. Tento proces je cyklický. Prolom cyklus.
 3. PROLOM TAJEMSTVÍ Mluv o tom se svým sponzorem, s jiným členem společenství či v rámci skupiny.
 4. POUČ SE Z TOHO! Pozorně si projdi, co se dělo před uklouznutím. Vyhodnoť, jakým způsobem pracuješ na programu. Můžeš se tak více dozvědět více o sobě a svém uzdravení.
 5. PRACUJ NA PRVNÍM KROKU Zaměř se na svoji bezmocnost a její důsledky, spíše než na svou vinu a hanbu. Pokus se identifikovat své rituály, pocity, situace, které v tobě spustí návykové chování a které nazýváme spouštěče. Mluv o tom ve společenství a využij jeho sílu. Pamatuj, že program SAA není individuální program uzdravení – je to skupinový program.
 6. UDĚLEJ SI PLÁN, JAK ZVÝŠIT SVŮJ KONTAKT S PROGRAMEM Neboj se zavolat. Čti literaturu, navštiv více setkání. Snaž se být i mezi setkáními ve spojením s někým, kdo ti pomůže zvýšit tvůj kontakt s programem. Pokus se o službu v rámci společenství.
 7. SPOJ SE S VÍTĚZEM! Jestliže se tvá uklouznutí opakují, uvízl si na místě a nevíš, jak dál, obrať se ve skupině na někoho dlouhodobě střízlivého. Mluv s ním o svých problémech. Oba se potřebujete navzájem!
 8. STAŇ SE OCHOTNÝM! Ochota je opakem tvrdohlavosti. Modli se za to.
 9. VYNAHRAĎ TO! Pusť se do služby v SAA. Můžeš někoho sponzorovat, pomáhat s činností skupiny a spoustu dalších věcí. Toto všechno v konečném důsledku zvyšuje tvůj kontakt s programem.